نگاشته شده توسط: عقیده و جهاد | ژانویه 12, 2010

حکم خروج با جماعت تبلیغ

حکم خروج با جماعت تبلیغ

بسم الله الرحمن الرحیم

شیوخ بزرگوار….

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

در مسجد ما بعضی از جوانان جماعت تبلیغ  هستند که  روزانه در محل گشت می کنند و به دیدار اهل محل می روند و از بزرگی الله برایشان می گویند وآنها را به نمازدعوت می کنند،و چندین بار هم  سعی کردند مرا در این گشتهایشان با خود همراه کنند.من در این موضوع متحیر مانده ام  که آیا در این کار با آنها از باب تعاون درنیکی همکاری کنم یا  از ترس تکثیر سواد(:زیاد کردن توده یک گروه، که درمورد کافران و منافقین و اهل بدعت حرام است(اضافه ازوبلاگ)) از آنها دوری کنم،البته لازم به ذکراست که آنهاجوانانی خداترس ومتقی  و در ظاهر و پوشش خود و در بیشتر کارهایشان، مقید به سنت هستند ولی غالبشان مرجئه واشاعره هستند؟

سؤال از:ابو حارث

*              *             *

جواب از:هیئت شرعی در منبر التوحید والجهاد

خدا تو را خیردهد به خاطرحرصت به دانستن حق.

برادر پرسشگرم بدان که :

جماعت تبلیغ یکی ازجماعات منتسب به اهل سنت می باشد که توسط محمد الیاس کاندهلوی رحمه الله تأسیس شد،واین جماعت تلاشهای زیادی برای رساندن اسلام به کفار و  نصیحت وارشاد مسلمین فاسق و فاجر داشته است واین موارد جای اعتراض ندارد.

ولی اشکالات زیادی دارد که مهمترینشان عبارتند از:

– ) اسلام را بخش بخش کرده اند؛بعضی از بخشها را اهمیت می دهند و بخشهای دیگررا رها کرده اند وبه این ترتیب اسلام را  کامل و جامع وفراگیر  اتخاذ نکرده اند وهمینطور مردم را نیز به اسلام کامل و فراگیر دعوت نمی دهند، یکی از اقوالشان که یکدیگر را به  آن سفارش می کنند اینست که :»سیاست اینست که با سیاست کاری نداشته باشی!».

در حالی که الله تعالی می فرماید:{ ‏ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ ادْخُلُواْ فِي السِّلْمِ كَآفَّةً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ ‏:‏ اي كساني كه ايمان آورده‌ايد ! همگي ( اسلام را به تمام و كمال بپذيريد و ) به صلح و آشتي درآئيد ، و از گامهاي اهريمن ( و وسوسه‌هاي وي ) پيروي نكنيد ( و به دنبال او راه نرويد ) . بي‌گمان او دشمن آشكار شما است . ‏}[بقره/208].

امام ابن کثیر در تفسیر این آیه می گوید:فرمان داده شدند که به تمام شاخه های ایمان وتمامی شرائع اسلام عمل کنند.(پایان نقل قول)

-)آیات واحادیث جهاد را تأویل کرده و آنها را به»خروج وتشکیل»برای دعوت وتبلیغ معنا می کنند.حتی یکی ازآنها کتابچه ای نوشته-که بدست ما رسیده-و این کار جماعت را در تحریف نصوص شرعی توجیه و تأیید کرده است.

و این کار بی شک از صفات یهود است!الله تعالی می فرماید:{ مِّنَ الَّذِينَ هَادُواْ يُحَرِّفُونَ الْكَلِمَ عَن مَّوَاضِعِهِ: برخي از يهوديان سخنان را از جاهاي خود منحرف مي‌گردانند ( و كلام را از معاني اصلي به دور مي‌دارند و وارونه و چندگونه و چند پهلو صحبت مي‌كنند)}.[مائده/46].

امام ابن قیم رحمه الله –درباره احکام مفتی-می گوید:هنگامی که مفتی درباره آیه ای در کتاب الله یا سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم  سؤال شد،برای او جایز نیست که آن را با تأویلات فاسدِ موافق عقیده وفرقه اش،از ظاهر خود خارج کند وهرکس چنین کند باید از افتاء منع شده و طرد شود و این چیزی که گفتیم ائمه اسلام درقدیم وجدید به آن تصریح کرده اند.(پایان نقل قول)[اعلام الموقعین 4/254].

علاوه بر این،  نرمی بیش از اندازه ای-که ناپسند است-که با دشمنان الله تعالی دارند، به طوری که بین جهاد طلب و جهاد دفع  فرق نمی گذارند.از برخی از آنان به من خبر رسیده که با سربازان آمریکایی  به بهانه دعوتشان به اسلام  نرمی و ملاطفت می کنند در حالی که روش پیامبر صلی الله علیهو سلم این نبوده که دشمن مهاجم را دعوت دهد به عکس  جهاد طلب که متضمن دعوت الی الله می باشد.[1] ابوالطیب شاعر چه زیبا سروده است که :

و وضع الندى في موضع السيف بالعلا *** مضر كوضع السيف في موضع الندى

ترجمه: جایی که شمشیر باید بکار رود بخشندگی مضر است همانطور که قرار دادن شمشیردر شبنم مضر است (چون باعث زنگ زدگی می شود).[توجه:در مصرع اول «ندی» به معنای بخشندگی و در مصرع دوم به معنای شبنم می باشد(اضافه ازوبلاگ)].

و به من خبررسیده –راست و دروغش به عهده راوی-که دعوت اینان براساس امربه معروف است نه نهی از منکر، وداستانهایی که از افراد این جماعت شنیده ام  این را تأیید می کند؛دا ستانهایی از وارد شدنشان به رقاصخانه ها ودیسکوها و  کاواره ها و وارد شدن در اتاقهای فاحشه ها نه برای  اینکه جلوی آنها را بگیرند بلکه برای وعظ و نصیحت آنها و یادآوری جهان آخرت و حیات بعد از مرگ به آنها!

و  اشکالات دیگری هم دارند مانند  جهل و کمبود علم دین در بسیاری از آنها -اگرنگوییم دراکثرآنها-،برای همین نزد آنها علم وعلماء را نمی یابی،وبه قول معروف:کسی که چیزی را خود ندارد نمیتواند آن را به دیگران ببخشد(فاقد الشیء لا یعطیه). ونیز انتشار انواع بدعتهادر بینشان،و سهل انگاری در روایت احادیث ضعیف ومنکر، وتکیه کردشان در دعوت وتبلیغ، بر قصه های کرامات وخوابها و اتفاقات عجیب وغریب…..

علاوه براين آنها به صورت افقي وكمي رشد می کنند نه کیفی و به خاطرهمین در مقابل موج  خروشان مادی گرایی، تأثیر آنها  زمان طولانی دوام ندارد چون هرکس که نهالی می کارد باید همیشه ازآن مراقبت کند.

و نیز جماعت  تبلیغ  تحت تأثیرمتصوفه می باشد بخصوص طریقه چشتیه ونقشبندیه وسهروردیه درهند،و به بزرگان متصوفه  اهمیت خا صی می دهند.

ما به این برادر پرسشگر و تمام برادرانم توصیه می کنم به خاطر اشکالاتی که این جماعت دارد سواد آن را تکثیر نکنند(با آنها همراهی نکنند) وبه اهل حق وصدق بپیوندند. الله تعالی می فرماید:{ ‏ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَكُونُواْ مَعَ الصَّادِقِينَ ‏:‏ اي مؤمنان ! از خدا بترسيد و همگام با راستان باشيد . ‏}[توبه/119}. ودرعین حال با آنها درگیرنشوند وبا آنها جبهه باز نکنند،{‏ قُلْ كُلٌّ يَعْمَلُ عَلَى شَاكِلَتِهِ فَرَبُّكُمْ أَعْلَمُ بِمَنْ هُوَ أَهْدَى سَبِيلاً ‏:‏ بگو : هر كسي برابر روش خود كار مي‌كند ( و طريقه خويش را در پيش مي‌گيرد ) و پروردگارتان بهتر ( از همگان ) مي‌داند كه چه كسي راهش درست‌تر ( از راه ديگري بوده و راسترو كدام و گمراه كدام ) است . ‏}.

والله اعلم

عضو هیئت شرعی؛

شیخ ابو همام بکر بن عبد العزیز الاثری

منبع:منبرالتوحید والجهاد


[1] اوایل هجوم آمریکا به عراق(2003) بود و خبرهای قتل وغارت و تجاوزبه نواموس مسلمانهادرزندان ابوغریب همه را دردمند واندوهگین کرده بود،درهمان روزها با یکی از امیران جماعت تبلیغ که طلبه هم بود و در سالهای آخر تحصیلش بود در مجلسی هم نشین شدم،به او گفتم نظرت در مورد رفتن به عراق وجهاد با آمربکا چیست؟گفت:ما جماعت تبلیغ خیلی خوشحالیم که آمریکا عراق را اشغال کرده است چون در زمان صدام به ما اجازه فعالیت در آنجا را نمی دادند اما الان به ماخبررسیده که فعالیت جماعت تبلیغ در عراق آزاد شده است وبرادران ما در آنجا گشت وتشکیل را شروع کرده اند! گفتم با سربازان آمریکایی باید چه کنیم؟گفت بسیار فرصت خوبی است،آنها را دعوت میدهیم. من  که متعجب شده بودم پرسیدم:اگر بوش دستت بیافتتد چه خواهی کرد؟گفت:او را به اسلام دعوت می دهم! گفتم اگر قبول نکرد چه؟(و حداقل اینجا دیگر منتظربودم که بگوید او را خواهم کشت)گفت: در آن صورت  می فهمم که اخلاص من کم است و برای همین دعوت من در او اثرنمی کند چون هر چه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند،و برای او دست به دعا می شوم وهدایتش را از خدا می خواهم!(مترجم)

Advertisements

Responses

  1. به نام الله : من كسي هستم كه سه شب با اين جماعت تشكيل شدم و اكثريت اين چيز ها درست است . اما ازينكه ما در جامعه افغاني كمتر كساني داريم كه حتي خيلي كم در راه دين كوشش كند و حتي كوچك ترين زحمتي را متحمل شود. يا از دين خود آگاهي داشته باشندو احداقل كلمه طيبه با درست تلفظ كنند و يا معني آنرا بدانند . اين افراد در شرايط سخت در داخل مسجد ها و مسافرت و هزار مشكل اين راه را به پيش ميگيرند. كسي اين ها را خوب درك ميكند كه با اين ها سه شب تشكيل شود .در آخر اين را هم بگم كه من طاقت اورده نتوانستم و بعداز دوشب اين جمع را ترك كردم. اما ايشان كه درين راه آهن آب ديده شدند – با احترام سيد عبدالقدير(حسيني) محصل پوهنحي زراعت پوهنتون هرات

  2. سلام بر اهل ایمان

    من مؤمنم به خدای یگانه ونه موحدم، واز توحید وشاخه های سه گانه اش که یک لفظ بدعتی است فرار کردم وبه خدا پناه می برم، واز این الفاظ متنفرم چون نه خدایم ونه رسولم ونه اصحاب کرام از ان استفاده نکرده اند واین الفاظ خلق انسانهای بدعتی است که خدا و رسول الله را از کاسه علم وظرف وجودی خودشان می ببینند و فقط خود وتفسیر خود را از دین درست می دانند اما اگه کسی غیر از آنها خدا ورسول الله را به گونه ای دیگر فهمید آن باطل است.

    ونویسنده این مقاله یکی از آن تنگ نظرانی است که دیدم

    وقتی برای نقد این حرفهای نادرست نداشتم، فقط خواستم حداقل در مبارزه با منکر با قول عمل کرده باشم، چون رسول الله فرمود: هر یک از شما چون منکری دید آن را با اقدام عملی از بین ببرد، واگر نتوانست با زبان واگر نتوانست با دل وآن ضعیف ترین درجه ایمان است.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: