نگاشته شده توسط: عقیده و جهاد | دسامبر 17, 2009

شب یلدا آیین مجوسیان

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمد لله رب العالمين و العاقبة للمتقين و الصـلاة و السلام على عبده ورسوله نبينا محمد المرسل رحمة للعالمين.

أما بعد:
امروزه به وضوح مي بينيم جبهه باطل در تمام دنيا سعی در بي هويت كردن مسلمان و بيگانه ساختن او با اصول و بنيادهاي فكري اش دارد. دشمنان اسلام مي خواهند بدين وسيله فرد مسلمان را از اسلام ناب و ارزش ها و سنت هاي آن دور نموده و با عناوين مختلف از جمله «ملت هاي مترقي»، «بافرهنگ» و «متمدن» به کساني تبديل کنند که  از نظر فرهنگي و رسوم اجتماعي و اخلاقي، تابع آنان باشند تا بهتر بتوانند بر آنان حکومت نموده و افکار و عقايد آنان را لگدمال کرده و آنان را استثمار نمايند و در راستاي اين اهداف پليد، عده اي از مسلمانان خواسته يا ناخواسته هم صداي آنها شده اند.

به همين دليل و در پي غفلت مسلمانان، بسياري از آداب و رسوم و منش هاي اخلاقي و اعياد غير اسلامي به تدريج و برنامه ريزي شده از جانب دشمنان اين دين الهي در مراسم و حتي افکار و عقايد مسلمانان رسوخ نموده و عيناً توسط آنها و به صورت کاملاً شکوهمند برگزار مي شود.

و اين جاي تأسف است که مي بينيم بسياري از مسلمانان ناآگاه دست از سنت ها و ارزش هاي اسلامي خود شسته و در پي برگزاري بدعت ها و رسوم غير اسلامي هستند و اين درد فاجعه بار تا آنجا پيش رفته که در عبادات ديني و خصوصي ترين عادات و تقاليد کفار از آنان پيروي مي شود. و اين همان چيزي است که رسول خدا صلی الله علیه و سلم از آن خبر مي دهد.

ايشان مي فرمايند: «از راه و روش كساني كه قبل از شما بوده اند، وجب به وجب و ذراع به ذراع پيروي خواهيد كرد، حتي اگر به سوراخ سوسماري بخزند شما هم به دنبالشان روانه خواهيد گشت» عرض كردند اي رسول خدا آيا منظورتان يهود و نصاري است؟ فرمود: آري پس چه كساني.» و در روايتي ديگر آمده كه عرض كردند: منظورتان فارس و روم است؟ فرمود: پس چه كساني غير از آنها مي تواند باشد.»

يکي از اين بدعت ها و مراسم غير اسلامي که اين روزها مردم در حال آماده شدن جهت برگزاري آن مي باشند، آيين «شب يلدا» يا «شب چله» مي باشد.

به ياري خداوند متعال ما در اين مقاله در صدد معرفي اين مراسم مجوسي و آگاهي دادن و هشدار به مسلمين در خصوص برگزاري هر نوع مراسم غير ديني و کفري هستيم.

ريشه يابي يلدا:
واژه «يلدا» واژه ايست برگرفته از زبان سرياني (که از لهجه‌هاي متداول زبان «آرامي» است) به معناي تولد. زبان «آرامي» يکي از زبان‌هاي رايج در منطقه خاورميانه بوده است. (برخي بر اين عقيده اند که اين واژه در زمان ساسانيان که خطوط الفبا از راست به چپ نوشته مي شده، وارد زبان پارسي شده است)

يلدا که از مراسم خاص آتش پرستان و به قول قرآن «مجوسيان» مي باشد در آخرين شب پاييز که بر اساس علوم نجوم، طولاني ترين شب سال مي باشد، جهت از بين بردن نحسي آن برگزار مي شود. چرا که در نظر آنان خداوندگار تاريکي ها بر خداوندگار روشنايي و نور غلبه کرده است.

جشن‌هايي که در اين شب برگزار مي‌شود، يک سنت باستاني است و پيروان ميتراييسم آن را از هزاران سال پيش در ايران برگزار مي‌کرده‎اند.

بنا بر نظريه اي ديگر ايرانيان باستان اين شب را شب تولد الهه مهر «ميترا» مي‎‎پنداشتند و به همين دليل اين شب را جشن مي‎گرفتند و گرد آتش جمع مي‎شدند و شادمانه رقص و پايکوبي مي‌کردند.

در یونان قدیم نیز، اولین روز زمستان روز بزرگداشت خداوند خورشید بوده ‌است و آن را خورشید شکست‌ ناپذیر، ناتالیس انویکتوس، می‌نامیدند (که از ریشه ی کلمه ی ناتال برگرفته شده ‌است و معنی اش، میلاد و تولد است). ریشه‌های یلدا در یونان نیز باقی مانده‌ است از مهم‌ترین این جشن‌های می‌توان به جشن ساتورن اشاره کرد.

در قسمت‌هایی از روسیه جنوبی، هم‌اکنون جشن‌های مشابهی به ‌مناسبت چله برگزار می‌کنند. این آیین‌ها شباهت بسیاری با مراسم شب چله دارد. پختن نان شیرینی محلی به صورت موجودات زنده، بازی‌های محلی گوناگون، کشت و بذر پاشی به صورت تمثیلی و بازسازی مراسم کشت، پوشانیدن سطح کلبه با چربی، گذاشتن پوستین روی هره پنجره‌ها، آویختن پشم از سقف، پاشیدن گندم به محوطه حیاط، ترانه خوانی و رقص و آواز و مهم تر از همه قربانی کردن جانوران از آیین‌های ویژه این جشن بوده و هست. یکی دیگر از آیین‌های شب‌های جشن، فالگیری و پیشگویی رویدادهای احتمالی سال آینده می یاشد. همین آیین‌ها در روستاهای ایران نیز کم و بیش به چشم می‌خورند که نشان از همانندی جشن یلدا در ایران و روسیه دارند.

یهودیان نیز در این شب جشنی با نام «ایلانوت» (جشن درخت) برگزار می‌کنند و با روشن‌کردن شمع به نیایش می‌پردازند.

آشوریان نیز در شب یلدا آجیل مشکل گشا می‌خورند و تا پاسی از شب را به شب نشینی و بگو بخند می‌گذرانند، در خانواده‌های تحصیل کرده ی آشوری تفأل با دیوان حافظ نیز رواج دارد.

يلدا در ايران امروز نيز با گرد هم آمدن و شب‎نشيني اعضاي خانواده و اقوام در کنار يکديگر برگزار مي‎شود. آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص، هندوانه، انار و شيريني و ميوه‌هاي گوناگون است که همه جنبه ی نمادي دارند.
در اين شب هم مثل جشن تيرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روي پوکي و يا پري آن، آينده‌گويي مي‌کنند.

مجوسیان روز پس از شب یلدا (یکم دی ماه) را خور روز (روز خورشید) و دی گان؛ می‌خواندند و به استراحت می‌پرداختند.

بررسی از منظر شرع:
همانطور که دیدید،این آیین هیچ ریشه ای در ارزش های دینی و اعتقادی ما مسلمانان ندارد و در حقیقت جشن کفار، علی الخصوص مجوسیان آتش پرست می باشد. و بسیاری از اعمال و اعتقاداتی که در این شب وجود دارد از منظر دین مبین اسلام کاملاً نکوهیده و تقبیح شده می باشد به گونه ای که بسیاری از این اعمال در زمره ی شرک و کفر محض محسوب می شود.

اعتقاد به وجود دو خداوندگار روشنایی و تاریکی، فال گرفتن و پیشگویی، اعتقاد به نحسی روزهای خاصی از سال، رقص و پایکوبی و …

مگر نه اینکه ما مسلمانان تمامی حرکات و سکنات و از همه مهمتر، عبادات و اعیاد و مراسم دینی خود را برگرفته از قرآن و سنت رسول الله صلی الله علیه و سلم می دانیم؟
اگر اینچنین است کدام یک از اعمال و اعتقادات مذکور برگرفته از قرآن و سنت می باشد؟!
هر کدام از این اعمال، طبق نص صریح قرآن و سنت یا شرک به خداوند واحد و احد بوده و یا در زمره ی گناهان کبیره می باشد که به شدت از آن نهی شده است.
بر اساس نصوص شرعی اعیاد مذهبی و زمانی در دین اسلام مشخص و منحصراً عید قربان و عید فطر و عید هفتگی روز جمعه می باشد.

گذشته از این موارد، دین اسلام از مشابهت و همراهی کردن با کفار در برگزاری اعیاد و جشن ها و آیین و آداب و رسومشان به شدت نهی نموده است.

پیامبر صلی الله علیه و سلم می فرماید: « مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ»
«هركس خود را شبيه قومي گرداند، از آنها خواهد بود.» رواه ابوداود

قرآن کریم هم صراحتاً از تشبه به  کفار در برگزاری مراسم آنان شدیداً نهی نموده است به گونه ای که در سوره ی جاثیه می فرماید:
«ثُمَّ جَعَلْنَاكَ عَلَى شَرِيعَةٍ مِنَ الْأَمْرِ فَاتَّبِعْهَا وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَ الَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ»
«سپس ما تو را بر آيين و راه روشني از دين قرار داديم. پس از اين دين پيروي كن و بر اين راه روشن برو، و از هوا و هوس كساني پيروي مكن كه [از دين] آگاهي ندارند.»

مشابهت با کفار منجر به ایجاد نوعی دوستی و محبت با آنان می گردد که خداوند متعال از این امر به شدت نهی کرده است. خداوند سبحان می فرماید:
«يَاأَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ» مائده 51
«اي كساني كه ايمان آورده ايد يهود و نصاري [و ساير کفار] را دوستان [خود] مگيريد [كه] بعضي از آنان دوستان بعضي ديگرند. و هركس از شما آنان را به دوستي گيرد، از آنان خواهد بود»

و کسانی که با آنان مشابهت نمایند در قیامت با آنان محشور خواهند شد.
«احْشُرُواْ الَّذِينَ ظَلَمُواْ وَ أَزْوَاجَهُمْ» صافات 22
ودر معنی ازواجهم گفته شده: اشباههم و امثالهم (تفسیر قرطبی)
یعنی در قیامت کسانی که ظلم [کفر] ورزیده اند و کسانی که با آنان مشابهت کرده اند باهم محشور می شوند.

پس بر فرد مسلمان واجب است که نه تنها از برگزاری این مراسم خودداری کند بلکه طبق خواسته ی خداوند متعال از حضور پیدا کردن در این مراسم هم امتناع نماید.

«وَالَّذِينَ لَا يَشْهَدُونَ الزُّورَ وَإِذَا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِرَامًا» فرقان 72
«و بندگان خدا كساني اند كه در مجالس زور (منحرف و نادرست) حضور پيدا نمي كنند و هنگامي كه [اتفاقي] بر اهل باطل و سخنان پوچ و ياوه گذر كردند؛ با انكار از آنها روي گردانده و دور مي گردند.»

بنابراین بر مسلمانان است که با دست شستن از این بدعت ها و اعمال ناشایست که باعث خشم خداوند جبار می شود و بازگشتن به آغوش باز اسلام و انجام دادن و احیای شعائر و سنت های زیبای دینی  ـ  عبادی موجبات رضایت و خشنودی خداوند منان را فراهم آورند….
و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمين

نوشته: محمدرضا رهبر

منبع:سایت حنیف

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: