نگاشته شده توسط: عقیده و جهاد | اکتبر 27, 2009

سؤال و جواب(حکم تحصيل در رشته حقوق)

سؤال و جواب

حکم تحصيل در رشته حقوق

السلام عليکم ورحمة الله

من هم اکنون مشغول تحصيل در رشته حقوق در يکي از دانشگاههاي مصر در سال دوم هستم و يکي ازاهدافم بعد از فارغ التحصيل شدن، نقد اين قانون ودفاع ازبرادران ديني وغيره است و شايد براي کسب معاش در بعضي از کارهاي مباح مشغول کار شوم مثل قوانين خانواده و معاملات بعيد از قوانين وضعي و…

حکم اينگونه تحصيل چيست؟


و همچنين از شما مي خواهيم که ما را به کتابهايي درباره عقيده که قضيه حاکميت را واضح کند راهنمايي کنيد تا آن را به برادران ديني در دانشگاه آموزش دهيم.

وجزاکم الله کل خير

سؤال از:ابو بصير مصري

*        *        *

جواب از:هيئت شرعي در منبرالتوحيد والجهاد

وعليکم السلام ورحمةالله وبرکاته

برادر سؤال کننده ام بارک الله فيک…

جواب شيخ علي الخضير-خدا او را از زندان آزاد کند-را  هنگامي که از حکم عمل در شغل وکالت براي دفاع از مسلمين پرسيده شد،براي شما نقل مي کنم:

«آيا عمل در شغل وکالت زير سايه قوانين وضعي جاهليت به حجت نفع رساندن به مسلمين و دفاع از آنان وقتي که مورد تعقيب طواغيت قرار مي گيرند،جايزاست؟

جواب:

اگر در اين کار پايبندي به قوانيني معين يا نظام هاي معين مخالف شرع  باشد،جايزنيست.چون عمل به قوانين مخالف شرع مختاراً-در حالي که مي داند مخالف شرع است-،کفروارتداد وايمان به طاغوت است والعياذ بالله.خداوند متعال مي فرمايد:»ألم تر إلي الذين يزعمون أنهم آمنوا بما أنزل إليک وما أنزل من قبلک يريدون آن يتحاکموا إلي الطاغوت وقد أمروا أن يکفروا به»..{‏ ( اي پيغمبر ! ) آيا تعجّب نمي‌كني از كساني كه مي‌گويند كه آنان بدانچه بر تو نازل شده و بدانچه پيش از تو نازل شده ايمان دارند ( ولي با وجود تصديق كتابهاي آسماني ، به هنگام اختلاف ) مي‌خواهند داوري را به پيش طاغوت ببرند ( و حكم او را به جاي حكم خدا بپذيرند ؟ ! ) . و حال آن كه بديشان فرمان داده شده است كه ( به خدا ايمان داشته و ) به طاغوت ايمان نداشته باشند }.

اما اگر به شغل وکالت مشغول باشد و از مسلمين دفاع کند بدون ارتکاب کفر يا معصيت وبدون رضايت به قوانين و پيروي از آن و بدون اينکه در زير سايه قوانين وضعي عمل کند،در آن صورت مانعي ندارد به خاطر اين حديث که مي گويد:»من استطاع منکم أن ينفع أخاه فليفعل»:(هر کدام از شما توانست به برادرش نفعي برساند اين کاررا بکند)،واين سخن الله تعالي:»فمن يعمل مثقال ذرة خيراًيره»،واين حديث:»المسلم للمسلم کالبنيان»:(مسلمان براي مسلمان مانند بنيان است).وغيرآن.

اماشمادر سؤالت گفته بودي که؛»در سايه قوانين وضعي جاهليت کارمي کند»،در نتيجه جايزنيست،و جواب آن همان است که دراول جواب گفته شد واين چنين مردمي بايد صبر کنندهمانطور که صحابه وقتي طواغيت قريش در مکه آنها را تعقيب مي کردند صبرکردند ورسول الله صلي الله عليه وسلم –حاشا ازايشان-کفر يا ارتدادي را براي دفاع ازايشان انجام ندادند ،فقط صبر يا هجرت به مکان باامن تا جهاد ممکن شود يافرج حاصل شود.»(پايان فتواي شيخ علي الخضير).

اينست حکم عمل دراين شغل و بنا بر آن تحصيل شما دراين رشته تا به عنوان وکيل مشغول کار شوي-حتي براي دفاع از برادران ديني باشد همانطور که شما گفته ايد-جايزنيست،چون اين کار ممکن نيست جز با تحاکم به قوانين وضعي.امااگرهدف تو از تحصيل در اين رشته اينست که آ ن را نقد کني تو را نصيحت مي کنيم که خودت را به چيزي مشغول کني که در دين ودنيايت برايت سودمندتر باشد وشما به تنهايي نيزميتواني آن را يادبگيري بدون اينکه لازم باشد چهارسال يا بيشتر عمرت را تلف کني در حالي که امثال اين احکام کفري را به خورد خود مي دهي، با توجه به اينکه حتي قوانيني که در ظاهرش با شرع متناقض نيست مانند قانون خانواده ،از بعد قانون-نه ازبعد احکام-شرعي محسوب نمي شود چون پذيرش آن از روي رضايت کساني بوده که به خود اجازه داده اند که به جاي خدا قانون گذاري کنند(نمايندگان پارلمان) وبا تآييد اکثريت آنها به عنوان قانون پذيرفته شده است نه از آن رو که حکم الله است.

تو را نصيحت مي کنيم که در رشته ديگري تحصيل کني که با احکام شريعت تعارض نداشته باشد تا در آينده کسب رزق حلال برايت آسان باشد.

اما کتاب هايي که دراين زمينه مي خواهي در ميان کتب منتشر شده در منبر التوحيد والجهاد دراين باب موارد بسيار خوب وسودمندي وجود دارد.

خدا به شما توفيق دهد.

عضو هيئت شرعي:

شيخ ابواسامه شامي

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: